П`ятниця, 29.05.2020, 19:35
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Рахівський районний будинок дитячої та юнацької творчості

 


Категорії
Національно-патріотичне виховання [1]
Робота установи за Національно-патріотичним напрямком
Педагогіка [22]
ВЧИТЕЛЮ Інформатики [3]
Збірка уроків та практичних робіт по інформатиці. Розробки уроків по інформатиці для школи та позашкільного навчання. Нормативно правова документація.
ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО [54]
Тут Ви знайдете все про Гуцулів
Легенди нашого краю [52]
Тут Ви знайдете легенди Рахівщини та Закарпаття в цілому...
WINDOWS [42]
Науковий всесвіт [7]
МЕНЮ
Новини ОСВІТИ
Архів
Випадкові ФОТО
        
Старе місто РАХІВ
        
Дизайн
        
Змагання з пішохідного туризму-21.05.2009 р
        
Старе місто РАХІВ
        
Танцювальний кер. А. Олійник
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наша Кнопка

Рахівський РБДЮТ - РАХІВ
Код кнопки


Зробити самому

Бібліотека онлайн

Головна » Статті » ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО

Гуцульська шкатулка для короля Швеції
Різьбяр Юрій Павлович належить до славних династій різьбярів Шкрібляків, Корпанюків і Девдюків, вважає себе учнем гуцульської школи різьби, проте його роботи значно відрізняються від робіт всіх різьбярів на Гуцульщині оригінальним стилем. У Юрія Павловича філософський підхід до роботи, чітко окреслений стиль, авторська індивідуальність. Візуальне знайомство з творами цього майстра не дає повної уяви, адже вони глибокі за змістом, досконалі за композицією і технікою виконання. У своїх роботах мистець творить красу і добро. Сам майстер говорить: "За натурою я архаїчний і добре знаю, що старовітчина живить сучасність... Я ніколи не хотів іти в ногу з часом, бо цивілізація з’їдає традиції і звичаї народу”. Пан Юрій вважає, що народне мистецтво є матір’ю всіх мистецтв, оберегом чистих автентичних джерел, а народний майстер повинен їх примножувати.
Майстер використовує цілу абетку орнаментальних знаків, логічно упорядкованих та систематизованих відповідно до форми, призначення й тематики твору. Це яскрава творча особистість. У його творах відчутне захопленням історією краю і поетичною образністю, наповненість національним звучанням.
Ю.Павлович закінчив Львівську академію мистецтв. Дотепер у нього залишилися найкращі спогади про Львів: "Старий добрий Львів дав мені путівку в життя – згадує мистець. Мене навчали знані в Європі викладачі Дмитро Крвавич, Михайло Курилич (декан), Любомир Медвідь. Це були представники старої інтелігенції. Я донині ношу той багаж, який вони мені дали. Хто приїжджає зі Львова – то сердечний мій гість”. Поступав пан Юрій в академію три рази. Два рази не пройшов по конкурсу. Один раз забракло півбала. І таки в 1964 році поступив, а в 1971 р. закінчив. Але то може й добре, що пізніше поступив, бо якраз тоді були викладачі, про котрих згадує. Навчався на факультеті "Проектування та оформлення меблів” на відділі металу.
 

Різьбярів у родині Павловичів чи майстрів мистецтва не було. Пан Юрій почав різьбити ще в школі. Батько був лісівником, а мама – лікарем. Колись були в моді сараєвські ножі з дуже гострим лезом і ними майбутній майстер різьбив. Спочатку часто ранив пальці, які лікував живицею зі сливи, яка дуже добре дезинфікує і швидко гоїться рана. Часто, бувало, ходив з худобою в полонину і змагався з іншими пастухами, хто вирізьбить кращу паличку той і кращий пастух. Таким був початок до великого мистецтва. Вже тоді налаштував себе, що піде саме цим шляхом. Вуйко Юрія Василь був дуже гарний столяр. Багаті люди постійно замовляли у нього двері з горіхового дерева, які виготовляв у мистецькому стилі. Може щось з того й передалося. А тітка Павліна казала малому Юрієві, що "ти такий точний як твій дід”, а дід Михайло був лісничим у графа Фонченберга. Мав своє лісівництво у Брусторах (Івано – Франківщина).
Від діда Михайла пан Юрій успадкував майстерність мисливства. Уже має 50 -річний стаж цього заняття. Навіть на змагання ходив, місця займав зі стрільби з малокаліберної рушниці. Це знадобилося і в мистецтві, бо з іклів упольованого кабана виготовляє сувеніри.
Професійні і досконалі вироби мистець почав робити наприкінці 1970 – х років, а вже на початку 1980 – х мав персональні виставки у Коломиї, Івано – Франківську, Ужгороді, Києві і Москві. Але тоді ще був пошук індивідуальності, який тривав довго. А на початку 1990 – х майстер знайшов себе у мистецтві. У різьблених тарілках використовує нойзільбер (нове срібло), тобто вкраплення металу у дерев’яних виробах. Поки що це єдиний майстер на Гуцульщині з таким видом роботи. Також виготовляє пістолі, бартки, свічники, глечики. Таких пістолів навіть у музеях нема. У своїх роботах показує красу, мистецтво і ремесло краю, наповнюючи загальну мистецьку скарбницю Гуцульщини. У своїх оздобленнях узяв за принцип вишиванку дворядну і це підкреслює гуцульське мистецтво. У своїх роботах не пропускає жодної історичної події. Усім великим людям пише посвяти. В одній тарілці поєднано усі заняття гуцулів. Всього – 72 речі. Окремо подано чоловічу роботу, а окремо жіночу. А ще різьбить голови диких тварин і вставляє натуральні роги та ікли диких свиней. Був випадок, коли застрелив кабана, який мав ікла 24 см., що трапляється дуже рідко. Продав цю роботу німцеві в Баварії. Коли говорив йому, що ікла мають 24 см., то німець сміявся. А коли приніс, то жахнувся і сказав, що ще такого не бачив. Усю роботу майстер творить на самоті, бо тоді найкраще приходить творче натхнення, коли навколо немає людей. У наш час мало роблять творчо, а переважно як ремісники. Там є усталений стандарт і штампують. Але ставиться до того з розумінням, бо треба якось виживати. Держава таких людей не оберігає.
Майстер дуже цінує старовіччину і називає себе "старовіцьким вуйком”, бо вважає, що горяни є по своїй природі герої, бо в горах вижити, то треба мати волю, розум і силу. Там усе має бути найкраще і тоді людина житиме, якщо ні, то пропаде. А ще цим робить свій протест проти засилля російської музики в Україні.
– Я то мушу зберегти, – говорить майстер, – бо молоде покоління нічого не знає. Але деколи ловлю і себе на тому, що багато не знаю або забув. А ще майстер у своїх роботах показує героїв краю. Намагається віддати сили усій красі і мудрості Карпатського регіону, бо лише тут є потужне розмаїття етнографії, мудрості і краси. Тут треба віддати належне. Хоча б з побудови хати. Коли гуцули побудували хату, тоді почали думати як зробити аби гарно було, бо природа навколо настільки гарна, що людина мимоволі в себе всмоктує з оточення і хоче виплюснути у матеріальному витворі. Тому й появилися такої форми бартки, пістолі і все інше.
За часів СРСР пан Юрій мав пропозицію від секретаря обкому партії Закарпатської області Миколи Семенюка, який дуже любив різьбу і походив з Гуцульщини, залишитися директором училища. Давав усе: роботу, помешкання, майстерню, але майстер відмовився, бо не може жити в місті. Кілька років жив у Німеччині, але ностальгія за горами і рідною мовою повернула додому.
Роботи Ю.Павловича є у приватних колекціяхі в Україні, США, Німеччині, Угорщині, Чехії, Польщі. А в кабінеті короля Швеції Карла 16 Густава є альбом -шкатулка "Лірика Карпат”, який подарував королю другий Президент України Л.Кучма. У згаданій шкатулці король зберігає кубинські сигари. А в директора аеропорту в Буенос – Айресі (Аргентина) Романа Селянського є дерев’яна трійця, яку передав йому брат з Тюдова. А коли один пан з Бразилії побував у мистця, то не повірив, що це ручна робота. Думав, що то машина робить. Та коли пан Юрій у його присутності показав фрагмент, тоді той пан купив тарілку. Будучи в Німеччині, майстер зробив портрет Данте Аліг’єрі і продав італійським піцерійникам. Зараз уже не робить роботи на продаж, бо створює приватний музей у рідному селищі. Будівництво музею вже на стадії завершення. Планує працювати тільки для музею – всі роботи будуть тільки в одному екземплярі. У 2004 р. майстер взяв гран – прі на 14 – му Міжнародному Гуцульському фестивалі у Косові.

Має подарунок від Ю.Павловича і колишній Президент України В. Ющенко. Цей подарунок має свою історію. У 1981 р. в журналі "Наука и жизнь” пан Юрій побачив фотознимку надмогильної плити кошовому отаманові П.Калнишевському, на якій було написано, що цю плиту за свій власний кошт замовив поет із Закарпаття Олександр Павлович – однофамілець мистця. Згодом то забулося. А коли Ющенко балотувався на Президента, то майстер дізнався, що він нащадок роду Ющенків – Калнишевських. Тоді згадав про статтю і подумав, якщо його однофамілець зробив надмогильну плиту за свій власний кошт його прапрадідові, то він конче щось зробить його нащадкові. І вирішив виготовити бартку, яка є вічним символом захисту гуцулів. Аналогів цій бартці поки що немає. Перебуваючи у 2008 році у Космачі на фестивалі "Великдень у Космачі”, В.Ющенко дуже довго розглядав різьблені тарілки Ю.Павловича. Хотів купити одну з них, але пан Юрій сказав, що це тільки для музею. Зате пообіцяв зробити ексклюзивну тарілку дружині В.Ющенка пані Катерині "Великдень у Карпатах”. Обіцянки дотримав, але ще не було нагоди вручити цей подарунок особисто пані Катерині.

 
 
Юрій Атаманюк
Категорія: ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Додав: asdewq (09.06.2015)
Переглядів: 1654 | Теги: декоративна шкатулка, різьбарство, різьба по дереву, король Швеції, Гуцульська шкатулка | Рейтинг: 5.0/3
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:Недавні статті про Рахівщину та про Гуцульщину


Районний конкурс читців "Ми діти...
Гуцульська шкатулка для короля Швеції
Про походження назви “гуцул” та “Гуцу...
Територія і розселення гуцулів
Гуцульщина в далекому минулому
Початок заселення (колонізації) Гуцул...
Заняття гуцулів у давнину + Відео
Селянсько-козацькі повстання і гуцули
Хмельниччина і гуцули
Опришківський рух. Олекса Довбуш. Сор...
Солеваріння на Гуцульщині, як один із...
Початки поширення освіти на Гуцульщин...
Міні профіль
Читати повідомлення ()

Гість,
ми раді вас бачити.
Будь ласка зареєструйтесь
або авторизуйтесь!

Логин:
Пароль:


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сьогодні сайт відвідали:
Zacesebaqoo
Позашкільна ОСВІТА
Відео
00:10:13

Вистава "Моя Україна"

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 0.0

Рахівщина має ТАЛАНТ - Красива заставка в стилі 20 ст. FOX

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 0.0
00:20:52

Створити вебінар - Рахів

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 0.0

На Рахівщині пройшла "Віфлиємська зірочка-2016"

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 5.0
Ваша дислокація


Можливо Вас зацікавить


[07.03.2011] [Педагогіка]

Афоризми ВЕЛИКИХ людей (12406)

[26.11.2010] [Педагогіка]

Художньо-естетичний розвиток Образотворча діяльність (добірка дидактичних ігор) (9960)

[12.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Мова гуцулів (9567)

[11.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Гуцульське вбрання. Чоловічий і жіночий одяг (7624)

[30.03.2010] [WINDOWS]

Секрети в контакті. Краща підбірка секретів сайту вконтакте.ру (6639)

[30.12.2010] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Гуцульські народні звичаї, свята та обряди. Полонинський хід (6136)

[26.12.2010] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Помешкання і будівлі гуцулів. Інтер’єр житлових приміщень (5251)

[05.05.2010] [Науковий всесвіт]

Проблеми глобального потепління для України (5081)

[10.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Різдво Господнє. Інші свята зимового циклу (4982)

[24.02.2010] [WINDOWS]

Стандартні комбінації клавіш Windows. (4941)


 

 

 

Contact  

Книга для гостей  

Контактна інформація  

Зворотній зв'язок  

Ваш IP: 34.238.190.122

  Рахівський РБДЮТ © 2009 - 2020   

Карта сайта - sitemap.xml

  Informations

  Про РБДЮТ

  Історія РБДЮТ

  Керівництво

 

 

 

 

Хостинг від uCoz