ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО - Бібліотека онлайн - РАХІВ - РАХОВ
Вівторок, 03.11.2015, 15:40
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Рахівський районний будинок дитячої та юнацької творчості

 


Категорії
ВЧИТЕЛЮ Інформатики [3]
Збірка уроків та практичних робіт по інформатиці. Розробки уроків по інформатиці для школи та позашкільного навчання. Нормативно правова документація.
Педагогіка [22]
Легенди нашого краю [52]
Тут Ви знайдете легенди Рахівщини та Закарпаття в цілому...
ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО [48]
Тут Ви знайдете все про Гуцулів
Банк "Обдарована дитина" [28]
Науковий всесвіт [7]
WINDOWS [42]
Пошук по сайту


МЕНЮ
***
Радио онлайн
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Ваша дислокація

Наша Кнопка

Рахівський РБДЮТ - РАХІВ
Код кнопки


Зробити самому

Бібліотека онлайн

Головна » Статті » ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО

У категорії матеріалів: 54
Показано матеріалів: 1-10
Сторінки: 1 2 3 4 5 6 »

Сортувати по: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам

Різьбяр Юрій Павлович належить до славних династій різьбярів Шкрібляків, Корпанюків і Девдюків, вважає себе учнем гуцульської школи різьби, проте його роботи значно відрізняються від робіт всіх різьбярів на Гуцульщині оригінальним стилем. У Юрія Павловича філософський підхід до роботи, чітко окреслений стиль, авторська індивідуальність. Візуальне знайомство з творами цього майстра не дає повної уяви, адже вони глибокі за змістом, досконалі за композицією і технікою виконання. У своїх роботах мистець творить красу і добро. Сам майстер говорить: "За натурою я архаїчний і добре знаю, що старовітчина живить сучасність...

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 146 | Додав: asdewq | Дата: 09.06.2015 | Коментарі (0)

Про походження назви “гуцул” та “Гуцульщина”

Гуцул. Гуцульщина. Звідки пішли ці назви поки що нез”ясовано, хоч в історичній та лінгвістичній літературі вже чимало написано, продискутовано. Назва "гуцул” – досить загадкова, а тому викликає багато гіпотез, стосовно яких вчені полемізують між собою майже два століття.

      З цього приводу одна група істориків, етнографів, лінгвістів доводила, що назва "гуцул” – тюркського, половецького, печенізького походження (К.Мілевський, Л.Голембйовський, Ю.Коженьовський, І.Вагилевич, Ю.Федькович, В.Поль), фольклорист і етнограф О.Кольберг твердив, що це залишки різних кочових орд. Софрон Витвицький пов’язував назву "гуцул” з іменем Гецила – братом князя Великої Моравії Ростиславом, або виводив її від горулів-гунів. Інша група дослідників дотримувалася думки, що назва "гуцул” походить від молдавського слова "гоц”, "гуц” – "розбійник”, "опришок” (Я.Головацький, М.Казанович, Е.Калужнянський, І.Огоновський, І.Крип”яткевич, В.Гнатюк).

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 181 | Додав: asdewq | Дата: 08.06.2015 | Коментарі (0)

Територія і розселення гуцулів визначені не дуже чітко, та й це майже неможливо зробити. Вважається, що на сьогодні вони компактно проживають у Верховинському, Косівському, Коломийському, Надвірнянському районах Івано-Франківської області, Вижницькому та Путильському районах Чернівецької області і на Рахівщині в Закарпатській області. У тих районах, які знаходяться по краях Гуцульщини, не всі населені пункти є чисто гуцульськими, особливо низинні. Східними воротами цього регіону є м.Коломия, а західними – Рахівщина.

    У більшості населених пунктах нашого району гуцули проживають компактно, включаючи села Ділове (Трибушани), Росішку,  Косівську Поляну і селище Кобилецьку Поляну. А Великий Бичків, Луг, Верхнє Водяне (Верхня Апша), Водиця (Апшиця) знаходяться на порубіжжі гуцульского краю Закарпаття.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 124 | Додав: asdewq | Дата: 07.06.2015 | Коментарі (0)

Треба визнати, що праісторія Гуцульщини майже не вивчена, хоч гуцульські Карпати заселені здавна. За даними археологічних розкопок і розвідок, сьогодні лише на Прикарпатті взято на облік 1500 пам’ятників, 1058 могильних поселень, 136 курганних поховань, 57 ґрунтових могильників, 60 старослов’янських городищ. Окремі із перелічених пам’яток є і на Рахівщині. З них, на Гуцульщині археологи від палеоліту до залізного віку виявили лише 22 пам’ятники на Галицькій її частині – це курганні могильники і поселення часів пізнього палеоліту, мезоліту, трипільської культури, раннього бронзового віку.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 127 | Додав: asdewq | Дата: 06.06.2015 | Коментарі (0)

Початок заселення (колонізації) Гуцульщини

перші оселі Гуцулів, Заселення ГуцульщиниЗаселення Гуцульщини – кількавіковий процес, який в силу гірських умов мав специфічні особливості. Письмові джерела, виявлені істориками, переказують, що перші поселення гуцулів виникали на полонинах та біля солеварних промислів. Виникнення і розвиток гуцульських поселень проходив двома напрямками. Вони осідали вздовж річок Прут, Рибниці, Черемоша, Тиси. Крім того, первісні поселення в минулому займали великі території, ставали осередками, які давали початок іншим поселенням. Це видно на прикладі таких головних населених пунктів Гуцульщини, як  Косів, Березів, Печеніжин, Ясіня, Богдан, Рахів. Наприклад, Ясіня дало початок селам Лазищина, Чорна Тиса, присілкам Кевелів, Лопушанка, Стебний, Подерей, Студений, Репегів, Плитоватий, Боркан та ін. Від Богдана відійшли і стали самостійними селами Богдан – Луги, Видричка і т.д. Цей перелік можна

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 145 | Додав: asdewq | Дата: 05.06.2015 | Коментарі (0)

Заняття гуцулів у давнину + Відео

Своєрідно проходив господарський уклад Гуцульщини в давніх часах. Поява поселень дала імпульс розвиткові краю зі своєю специфікою, відмінною від інших регіонів України. Наявність просторих лісів, зелених полонин, багатство соляних джерел сформували своєрідний господарський уклад життя гуцулів у гірських умовах. Розгалужена система рік давала розвиток рибному промислу, численні полонини ставали осередками пастушого життя, тваринництва, біля соляних джерел пульсувало соляне виробництва

     У кріпосну епоху сам процес феодальних повинностей був особливий. Внаслідок відсутності фільваркової системи, панщина на Гуцульщині не домінувала за винятком данин і грошових податків. В актах ХVI – XVII ст. так і записано: "Села, які є між гірськими лісами або між Альпами (Карпати) та над рікою Черемошем, як і іншими ріками, в яких люди різну данину від інших сіл пільних (низовинних) дають з тієї причини, бо не є тягловими, а вівчарами”.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 207 | Додав: asdewq | Дата: 04.06.2015 | Коментарі (0)

Селянсько-козацькі повстання і гуцули

Покріпачення селян, зростання податків і повинностей, утиски міської бідноти і козаків з боку литовських, польських й українських поміщиків викликали посилення антифеодальної боротьби. Селяни і міщани рятувалися від кривд і наруги втечами з маєтків на південні землі України, поповнювали ряди козацтва. Козаки нерідко бралися за зброю, щоб відстояти свою свободу. Пригноблене селянство також вдавалося до активних форм боротьби: громило панські фільварки і захоплювало їх майно, землю, худобу, ліси і пасовища, карало феодалів.
     Гуцульщина перебувала в постійному тісному економічному, політичному й культурному взаємозв’язках з Наддніпрянською Україною.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 140 | Додав: asdewq | Дата: 03.06.2015 | Коментарі (0)

Хмельниччина і гуцули

Ще яскравіше вирисовується Гуцульщина в історії українського народу, коли гомін зброї на Великій Україні піднімав на боротьбу гуцулів, сприяв єднанню їх з наддніпрянськими братами як в національно-визвольній боротьбі, так і в економічному і культурному розвитку. Про це свідчать такі факти. Коли розпочалася Хмельниччина і український гетьман наніс смертельного удару шаблею міцній військовій державі в Центральній Європі Речі Посполитій, то священна національно-визвольна війна своїм сяйвом освітила гуцульські гори. На Прикарпатті п’ятнадцятитисячну повстанчу армію очолив, як записано в документах, "Хмельницький Галицької землі” Семен Височан. Йому активно допомагали гуцули. В період галицького повстання 1648 року до повстанців приєдналися деякі дрібні шляхтичі Березовські, Грабовецькі. Загони Височана здобували шляхетські замки, оволоділи найбільшою фортецею на Прикарпатті – Пнів”ям і звільнили майже всю Галицьку землю з-під гніту шляхти. Заболотівська група Височана за зразком козацької організації здобула шляхетські замки на Гуцульщині в Дебеславцях, Лючі і Шешорах. Гуцули Космача

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 126 | Додав: asdewq | Дата: 02.06.2015 | Коментарі (0)

Опришківський рух. Олекса Довбуш. Соратники і наступники О. Довбуша

Найбільш яскраво виділяється Гуцульщина в історії України на фоні національно–визвольних змагань XVI-XVIII ст. Це був час, коли на розшматованих землях України із виникненням і розвитком кріпосництва, становище різних мас стало нестерпним, тому вони боролися за волю. Якщо на Наддніпрянщині волелюбне козацтво створило свій політичний центр – Запорізьку Січ – і захищало поневолений люд Центральної України, до якої горнулися знедолені з різних регіонів Правобережжя, Лівобережжя, Поділля і Волині, то на західноукраїнських землях Гуцульщина стала колискою багатовікового антикріпосницького вогнища – карпатського опришківства. Озброєні лицарі гір, народні месники – опришки, загони яких комплектувалися із убогих верств закріпаченого галицького, буковинського, закарпатського люду, незважаючи на штучне польсько-угорсько-молдавське пограниччя, захищали свій уярмлений народ, стали грізною силою для гнобителів різних країн і, в першу чергу, для Речі Постолитої.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 117 | Додав: asdewq | Дата: 01.06.2015 | Коментарі (0)

Солеваріння на Гуцульщині, як один із вузлових пунктів економічних зв’язків на Рахівщині

Вагому роль в історії України відіграло гуцульське солеваріння. Це – ціла проблема, якка ще як слід не вивчена, один із вузлових пунктів економічних зв’язків між Гуцульщиною та Великою Україною, деякими іншими країнами, що сягають давніх часів і мають кількавікову історію.

 

     Соляні джерела на Гуцульщині з праісторичних часів сприяли бурхливому розвитку соляних промислів. Знахідки примітивних кам’яних знарядь біля старих соляних шахт дають підставу гадати, що на Гуцульщині добували сіль дуже давно.

     З письмових джерел довідуємось про широке продукування солі в княжу добу. Гуцульська сіль живила всю Київську Русь ІХ-ХІ ст.  та Галицько-Волинську державу ХІІ-ХІV ст. Так, в Києво-Печерському  патерику зустрічаємо запис,  що в 1006 році, внаслідок князівських міжусобиць, гуцульська сіль в київську державу не дійшла, а тому "не бисть солі по всій Руській землі”

 

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 124 | Додав: asdewq | Дата: 31.05.2015 | Коментарі (0)

1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-54

Недавні статті про Рахівщину та про Гуцульщину


Гуцульська шкатулка для короля Швеції
Про походження назви “гуцул” та “Гуцу...
Територія і розселення гуцулів
Гуцульщина в далекому минулому
Початок заселення (колонізації) Гуцул...
Заняття гуцулів у давнину + Відео
Селянсько-козацькі повстання і гуцули
Хмельниччина і гуцули
Опришківський рух. Олекса Довбуш. Сор...
Солеваріння на Гуцульщині, як один із...
Початки поширення освіти на Гуцульщин...
Об’єднання Гуцульщини. Завершення кол...
Міні профіль


Читати повідомлення ()

Гість,
ми раді вас бачити.
Будь ласка зареєструйтесь
або авторизуйтесь!

'); _uPostForm('frmLg549093',{type:'POST',url:'/index/sub/',error:function() { $('#blk549093').html('
'); _uWnd.alert('
Неможливо виконати запит, спробуйте пізніше
','',{w:250,h:90,tm:3000,pad:'15px'}); setTimeout("$('#blk549093').css('display','none');",'1500');}}); }
Логин:
Пароль:
Забув пароль | Реєстрація


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сьогодні сайт відвідали:
Вова
Мини-чат
Для добавленния потрібна авторизація
Недавні Відео

Юрий Ковальчук VS Анна ...

00:03:56
3 0 0.0

Анна Шмиляк VS Елена Ди...

00:03:56
3 0 5.0

Анна Шмиляк "Addic...

00:03:56
1 0 0.0

Тарасові шляхи вистава

00:15:39
1 0 0.0
vk.com
Архів
Освітні сайти

 
 
 
 
 
Друзі сайту

AVON - РАХІВ

Ігри та ігрові приставки

Гурт "МРІЯ" Забава на вашому святі

 Сайт Попельниківської школи.
Про школу 7 міста Хмельницький  Вчителям, батькам, учням Холминський Будинок творчості
Сайти КАТАЛОГИ
Белый каталог сайтов Каталог сайтов LinkDir.Ru
каталог сайтов Украина онлайн

Можливо Вас зацікавить

ТОП 10 сайту

 

[07.03.2011] [Педагогіка]

Афоризми ВЕЛИКИХ людей (5179)

[30.03.2010] [WINDOWS]

Секрети в контакті. Краща підбірка секретів сайту вконтакте.ру (3946)

[12.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Мова гуцулів (3406)

[11.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Гуцульське вбрання. Чоловічий і жіночий одяг (3307)

[10.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Різдво Господнє. Інші свята зимового циклу (3266)

[30.12.2010] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Гуцульські народні звичаї, свята та обряди. Полонинський хід (3092)

[05.05.2010] [Науковий всесвіт]

Проблеми глобального потепління для України (2989)

[22.03.2010] [Педагогіка]

Робота з обдарованими дітьми (2985)

[26.11.2010] [Педагогіка]

Художньо-естетичний розвиток Образотворча діяльність (добірка дидактичних ігор) (2729)

[15.11.2011] [Педагогіка]

Районна рада учнівського самоврядування (2645)


 

 

 

Contact  

Книга для гостей  

Контактна інформація  

Зворотній зв'язок  

Ваш IP: 207.241.237.143

rbdut.com.ua Alexa/PR

Каталог webplus.infoКаталог ссылок, Top 100.

  Рахівський РБДЮТ © 2009 - 2015   

Карта сайта - sitemap.xml

  Informations

  Про РБДЮТ

  Історія РБДЮТ

  Керівництво