Неділя, 18.11.2018, 23:27
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Рахівський районний будинок дитячої та юнацької творчості

 


Категорії
Національно-патріотичне виховання [1]
Робота установи за Національно-патріотичним напрямком
Педагогіка [22]
ВЧИТЕЛЮ Інформатики [3]
Збірка уроків та практичних робіт по інформатиці. Розробки уроків по інформатиці для школи та позашкільного навчання. Нормативно правова документація.
ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО [54]
Тут Ви знайдете все про Гуцулів
Легенди нашого краю [52]
Тут Ви знайдете легенди Рахівщини та Закарпаття в цілому...
WINDOWS [42]
Науковий всесвіт [7]
Банк "Обдарована дитина" [28]
МЕНЮ
Новини ОСВІТИ
Архів
Випадкові ФОТО
        
Драматичний гурток "Юність"
        
Драматичний гурток "Юність"
        
Старе місто РАХІВ
        
День св. Миколая
        
Старе місто РАХІВ
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наша Кнопка

Рахівський РБДЮТ - РАХІВ
Код кнопки


Зробити самому

Бібліотека онлайн

Головна » Статті » ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО

Бичківець – міністр оборони і маршал Китаю

Про те, що десь у 20-х роках минулого століття міністром оборони і маршалом Китаю був вихідець родом з Великого Бичкова, я вперше почув ще молодим хлопцем у повоєнні роки. Не пригадую, коли це точно було. Якось до нас завітали батькові бойові друзі: мій дядько Микола Семенюк – тодішній голова села Костилівки та Петро Данишек – стрілочник залізничної станції Берлебаш та ін. Разом з ними батько воював проти фашистів. Зрозуміло що розмова побратимів точилася навколо останньої війни. Одна із фраз, мовлена батьком, запам’яталася мені майже дослівно: "Якби наш маршал з Китаю прийшов нам на допомогу зі своїми арміями у тридцять дев’ятому, то може б і війна не розпочалася”

" – … І А.Волошин через міст у Бичкові не поїхав би в Румунію, а далі керував нами", - додав П.Данишек.

З думками обидвох всі погодилися. Конкретно, про кого і про що йшла мова, тоді я не зрозумів. Однак через багато років довідався, що йшлося про Карпатську Україну  і події навколо неї, зокрема про людину, котра могла реально надати допомогу Карпатській Січі.

Вдруге про вихідця із Бичкова, який ходив у високих війскових чинах в гоміньданському Китаї на початку 20-х років ХХ ст.,  мені вдалося почути у 1959 році від жителя Ділового Міклуша Кирна, який бачив цього чоловіка і розмовляв з ним.

Було це так. Як тільки розпочалася Перша світова війна, його, як і багатьох інших молодих людей, мобілізували в австро-угорську армію. На фронті воював проти російської царської армії. Під час одного з боїв потрапив у полон. Далі – табір військополонених у Приураллі, робота в тамтешніх господарів разом з австрійцем, втеча у бік фронту. Втікачів спіймали і вдруге запроторили до табору. Згодом їх відправили працювати на господарів, адже здорові молоді чоловіки були переважно на фронті і нікому було заготовляти сіно, збирати урожай. На цей раз потрапляють аж на річку Амур, неподалік Китаю. Через певний проміжок часу обоє в ночі переходят кордон. Щоб якось прожити, наймаються працювати у золотих копальнях. Кирну сподабалась донька власника золоторудника. Вони одружилися, але, незважаючи на те, що у молодого подружжя народилася дитина, туга за Карпатами перемогла. Як тільки Міклуш почув про те, що у м.Харбні збирають колишніх вояків австро-угорської армії, залишив свій  заробіток дитині й разом з колегою – австрійцем подався туди.

Одного разу на збірному пункті перед ними виступив китайський генерал, який англійською, німецькою, угорською, українською мовами закликав присутніх вступати до військових частин на боротьбу проти Радянської Росії. Кирну вдалося переговорити з генералом і він попросив його, щоб допоміг їм повернутися додому.

– Звідки ви? – спитав той.

– З Трибушан, - відповів. – А ви звідки?

  Я – з Бичкова, - сказав генерал, - але вже досить давно живу в Китаї і прізвище моє Фендь.

Так у далекому від Карпат Китаї доля звела двох людей майже із сусідніх сіл. І за допомогою Фендя їх зараховують бійцями до румунського батальойну який відправляють на кораблі у Владивосток. Капітаном корабля був німець. Йому Кирн і австрієць віддають гвинтівки, а самі стають кочегарами. Побувавши майже в усіх частинах світу і проплававши два роки, вони, нарешті опинилися у німецькому Гамбурзі.

Ще довгі два місяці добирався до рідного краю. А коли прийшов додому, то спочатку ніхто не повірив, що то він.

- Мене вже давно похоронили і оплакали, але я залишився живим, - закінчив свою розмову М.Кирн.

Наостаток показав вибляклу фотографію, на якій він поруч зі своєю першою дружиною, котра тримає на руках дитину та свідотство про одруження, написане китайськими ієрогліфами.

Навчаюсь в Ужгородському, а відтак у Київському  ім. Т.Г.Шевченка університетах, я шукав у науковій літературі, документах хоч якусь згадку про маршала Фендя, але марно. Одного разу звернувся за порадою до декана факультету міжнародного права та міжнародних відносин Г.М.Цвєткова, який потім довго представляв УРСР у ЮНЕСКО. Він порадив дану тему не чіпати. Довелось скоритися. Так тривало до 26 жовтня 2002 року, аж поки у "Закарпатській правді” за 24-30 жовтня прочитав статтю Кості Бондаренка. "Закарпатець – міністр оборони Китаю”. З неї довідався, що про Іренея Фендя мало що можуть сказати навіть фахівці вітчизняної історичної науки. Про нього рідко йдеться в документах. Йому не присвячено наукових монографій. Більша частина життя Іренея пройшла в Китаї.

  І.Фендь народився в 60-роках XIX ст. на Закарпатті (правдоподібно – в Бичкові), - пише автор статті. – Походив із бідної родини. А тому ззамолоду подався за кордон шукати щастя. У 80-х роках, найнявшись матросом на корабель, приплив до Сполучених Штатів і зазнав епідемії "золотої лихоманки”. Америка саме освоювала Аляску. Невдовзі ця робота йому набридла і він іде на військово-морську службу. Зрештою в 90-х роках сер Фен (так його нарекли на фронті) спромігся закінчити школу морських офіцерів.

Коли в 1898 році розпочалася війна між США та Іспанією, Іреней був уже капітаном. У боях на Карибах здобув багато нагород. У 1900 році йому присвоїли звання контр-адмірала. На цьому наш земляк завершив свою блискучу кар’єру в американській армії. В одному з останніх боїв зазнав тяжкого поранення.

Морський вовк пішов у бізнес у Сієтлі де заснував фірму з продажу східних прянощів. 1905 року Фендь їде у справах до Пекіна. Тут знайомиться з китаянкою що сповідала християнство. Закохавшись у чарівну й освідчену дівчину, невдовзі одружується з нею і назавжди переїжджає на батьківщину дружини.

У цей час режим китайської династії Цін розвалився і сінхайська революція 1912 року привела до влади президента Юань Шикая. Його гомінданівському урядові бракувало фахівців. Саме тоді Іреней Фендь запропонував свої послуги військового спеціаліста. Так у 1918 році на світ з’явився перший китайський генерал Фен Юсян.

Після Першої світової війни Фен Юсян був відвертим ворогом як Японії, так і нової Росії. Саме він сприяв утворенню на теренах Китаю антирадянських еміграндських центрів. У Харбіні тоді мешкало 100 тисяч росіян і 50 тисяч українців.Тут діяли Російський фашистський союз, Українська колонія, а згодом – Далекосхідна Січ. У 1927 році Фен Юсян був одним із організаторів інциденту на Китайсько-Східній залізниці, що ледве не привів до глобального конфлікту.

Наприкінці 20-х років новий президент Китаю Чан Кайші надав Фен Юсяну чин маршала, який на той час був міністром оборони. Його підпис стоїть під текстом угод між Китаєм і СРСР. Останній був представлений В.Блюхером. До речі, радянський маршал у спогадах досить високо оцінив Фен Юсана як війскового фахівця.

У 1932 році японці вторглися в Манчьжурію. Там виникла маріонеткова імперія Маньчжоу-Го. Чан Кайші та Фен Юсян апелювали до Ліги націй. У Китай терміново прибув її уповноважений сер Літтон, який мав дружні стосунки з сером Феном. Невдовзі Ліга націй засудила вторгненя Японіїї. А та у відповідь вийшла з її складу.

Після 1940 року Фен Юсян зник з обрію. Відомо, що він подав у відставку з усіх своїх постів, але жити залишився в Китаї і надалі був оточений повагою, розкошами, славою.

З "Довідника з історії України” (К., 2001р) дізнаємося, що наш герой був з родини греко-католицького священика і закінчив гімназію. Будучи в Китаї, активно впливав на політику Чан Кайші.

– У 30-х роках у Бичкові жив його молодший брат  Ігор Фендь, - продовжується розповідь у газеті. – Спочатку вчителював, а згодом мав адвокатську практику на Пряшівщині. Брати листувалися. Кажуть, контакти припинилися безпосередньо перед подіями 1939 року в Карпатській Україні.

  За спогадами сучасників Іреней Фендь був людиною середнього росту, брюнетом – пише далі К.Бондаренко. – Вільно володів українською, російською, угорською, словацькою, польскою, німецькою, французькою, англійською та китайською мовами. Усі відзначають вміння цієї людини залагоджувати будь-які конфліктні ситуації, його хитрощі, спитність, схильність до авантюрних дій. Він уміло поєднував свій армійський, бізнесовий і політичний таланти. Як бачимо – не без успіху.

Всесвітня історія називає сотні людей, як любили ризик, часто йшли ва-банк і досягали запаморочливих успіхів у безнадійних, на перший погляд справах.

– Як би їх не називали, - пише "Закарпатська правда”, - вони творили історію.

Такі люди з”являлися й у середовищі українства – нації, яку в світі віддавна вважали "неісторичною”. А, проте, ці імена рідко згадують автори підручників з історії. Щож, мабуть, саме час це згадати. Кожен із них вартий повістей, романів, телесеріалів, - наголошує автор статті.

      Ось такі відомості вдалося зібрати про нашого земляка із Бичкова. Напевно, дослідницька робота з цього питання вестиметься й надалі. Але, аналізуючи наявні відомості про Іренея Фендя, природньо виникають деякі думки, припущення і запитання. По-перше. Чи могло керівництво Карпатської України підтримувати зв”язки з китайським маршалом хоча б через його брата Ігоря і надіятись на якусь підтримку? Вочевидь, так. Коли сподівана підтримка не надійшла до подій під Хустом на Красному Полі Волошин чомусь їде до Великого Бичкова і тут після богослужіння в церкві через міст переїжджає в Румунію. Невже іншого моста через Тису не було від Хуста до Бичкова? Думаю, що то був дипломатичний жест в бік Іренея Фенді, яким у міжнародних стосунках користуються досить часто. Він, приблизно, означав: "Просили допомогти – не допоміг. Кажемо тобі із селища, де ти жив, що втратили Карпатську Україну”. Тай листування між братом Фенді припиняється у 1939 році, що є також вагомим аргументом на користь цієї версії. По-друге. Якби китайський маршал Фен Юсян надійшов зі своїми арміями на допомогу Карпатській Україні, то чи розпочалась б Друга світова війна? Вважаю, тут важко щось додати, крім того, що вже відомо. План Гітлера і Сталіна ніхто не міг перешкодити, а Китай, який зазнав агресії від Японії, був аж занадто далеко від Хуста і Бичкова. По-третє. Чому б невважати початком Другої світової війни з огляду на події на Красному полі 15 березня 1939 року, адже Карпатська Україна була першим її кроком до страшної трагедії, котра забрала життя десятків мільйонів людей.

     Посилання

Категорія: ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Додав: asdewq (22.01.2011)
Переглядів: 2942 | Теги: А.Волошин, В.Бичків, маршал Китаю | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Код *:Недавні статті про Рахівщину та про Гуцульщину


Районний конкурс читців "Ми діти...
Гуцульська шкатулка для короля Швеції
Про походження назви “гуцул” та “Гуцу...
Територія і розселення гуцулів
Гуцульщина в далекому минулому
Початок заселення (колонізації) Гуцул...
Заняття гуцулів у давнину + Відео
Селянсько-козацькі повстання і гуцули
Хмельниччина і гуцули
Опришківський рух. Олекса Довбуш. Сор...
Солеваріння на Гуцульщині, як один із...
Початки поширення освіти на Гуцульщин...
Міні профіль
Читати повідомлення ()

Гість,
ми раді вас бачити.
Будь ласка зареєструйтесь
або авторизуйтесь!

Логин:
Пароль:


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сьогодні сайт відвідали:
Позашкільна ОСВІТА
Відео
00:10:13

Вистава "Моя Україна"

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 0.0

Рахівщина має ТАЛАНТ - Красива заставка в стилі 20 ст. FOX

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 0.0
00:20:52

Створити вебінар - Рахів

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 0.0

На Рахівщині пройшла "Віфлиємська зірочка-2016"

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 5.0
Ваша дислокація


Можливо Вас зацікавить


[07.03.2011] [Педагогіка]

Афоризми ВЕЛИКИХ людей (10687)

[12.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Мова гуцулів (7793)

[26.11.2010] [Педагогіка]

Художньо-естетичний розвиток Образотворча діяльність (добірка дидактичних ігор) (7407)

[11.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Гуцульське вбрання. Чоловічий і жіночий одяг (6442)

[30.03.2010] [WINDOWS]

Секрети в контакті. Краща підбірка секретів сайту вконтакте.ру (5453)

[30.12.2010] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Гуцульські народні звичаї, свята та обряди. Полонинський хід (5253)

[05.05.2010] [Науковий всесвіт]

Проблеми глобального потепління для України (4578)

[24.02.2010] [WINDOWS]

Стандартні комбінації клавіш Windows. (4512)

[10.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Різдво Господнє. Інші свята зимового циклу (4462)

[26.12.2010] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Помешкання і будівлі гуцулів. Інтер’єр житлових приміщень (4450)


 

 

 

Contact  

Книга для гостей  

Контактна інформація  

Зворотній зв'язок  

Ваш IP: 54.92.193.89

  Рахівський РБДЮТ © 2009 - 2018   

Карта сайта - sitemap.xml

  Informations

  Про РБДЮТ

  Історія РБДЮТ

  Керівництво

 

 

 

 

Використовуються технології uCoz