П`ятниця, 19.04.2019, 18:33
Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS

Рахівський районний будинок дитячої та юнацької творчості

 


Категорії
Національно-патріотичне виховання [1]
Робота установи за Національно-патріотичним напрямком
Педагогіка [22]
ВЧИТЕЛЮ Інформатики [3]
Збірка уроків та практичних робіт по інформатиці. Розробки уроків по інформатиці для школи та позашкільного навчання. Нормативно правова документація.
ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО [54]
Тут Ви знайдете все про Гуцулів
Легенди нашого краю [52]
Тут Ви знайдете легенди Рахівщини та Закарпаття в цілому...
WINDOWS [42]
Науковий всесвіт [7]
Банк "Обдарована дитина" [28]
МЕНЮ
Новини ОСВІТИ
Архів
Випадкові ФОТО
        
День св.Валентина
        
Старе місто РАХІВ
        
Шейпінг
        
Танцювальний кер. А. Олійник
        
Образотворче мистецтво
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наша Кнопка

Рахівський РБДЮТ - РАХІВ
Код кнопки


Зробити самому

Бібліотека онлайн

Головна » Статті » ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО

У категорії матеріалів: 54
Показано матеріалів: 11-20
Сторінки: « 1 2 3 4 5 6 »

Сортувати по: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам

Солеторговці, так звані просоли з Гуцульщини, як і коломийці з Лівобережжя, не лише торгували сіллю, виробами ремісників, сукном та іншим товаром, але й сприяли поширенню книг, переважно церковних. Це сприяло поширенню освіти серед гуцулів. У церквах Гуцульщини ще й сьогодні можна зустріти книги-стародруки, які друкувалися в друкарнях Львова, Києва, Чернігова, Унева і навіть Москви у XVII-XVIII ст. Сьогодні їх мало залишилося по церквах Гуцульщини, оскільки багато було втрачено в 50-60 роки, коли закривалися і руйнувалися церкви. Уцілілі зберігаються у фондах музеїв Львова, Києва, Івано-Франківська, деякі потрпапили в приватні руки. Вони цінні не лише своїм старовинним шрифтом, гравюрами, кольоровими розписами, але й тими хронікальними записами, які робили в них дяки.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 995 | Додав: asdewq | Дата: 30.05.2015 | Коментарі (0)

завершується колонізаційний процес на ГуцульщиніВідірвана від Великої України Галичина, внаслідок захоплення її Австрійською монархією, зберігала свої характерні традиції в історичному процесі. У минулому роз’єднаний гуцульський край тепер об’єднався внаслідок включення Буковини і Закарпаття у монархічну державу. Таким чином, колишні штучні кордони, що розділяли територію Гуцульщини, були ліквідовані, а це сприяло етнічному єднанню гуцулів по обох боках Карпат.
З приходом нових правителів утверджується нове адміністративне управління. І в цей же час завершується колонізаційний процес на Гуцульщині. Край в основному заселявся в глибину гір по старій системі її рік, потоків та полонин. Для Рахівщини в цей час...

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 895 | Додав: asdewq | Дата: 29.05.2015 | Коментарі (0)

промисловий розвиток на Рахівщині, сплав лісуУ промисловий розвиток Галичини, Закарпаття і Буковини Гуцульщина в австрійський період вносила свій вклад у харчову, деревообробну, лісопильну та нафтовидобувну галузі виробництва. На Гуцульщині проживало на той час біля 200 тисяч чоловік  населення. Виготовлена гуцулами продукція славилася далеко за її межами. Взяти хоч би шкіряне виробництво. Кутські вірмени купували на Гуцульщині кози й вівці, виготовляли у своїх табахарнях тисячі бунтів високоякісної сап’янової шкіри, яка славилася не лише на Україні, але й в Європі. Взагалі, кушнірство і ткацтво на Гуцульщині мало свої давні традиції. На Рахівщині в цей період побудовано хімічний завод "Клотільда” у В.Бичкові, ливарні заводи в Коб.Поляні і Трибушанах.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 683 | Додав: asdewq | Дата: 28.05.2015 | Коментарі (0)

Життя гуцульського селянства, на заробітки переважно весною і під час сінокосів і так щорокуЖиття  гуцульського селянства за австрійський період не поліпшилося. З багатьох архівних матеріалів і тогочасних часописів "Бойківщина” і "Зоря” довідуємося про нещасну долю бідних гуцулів, яких спритно використовували підприємці і лихварі. Наведено лише кілька уривків з газет. Страхом віє, коли вчитуєшся в ці дописи: "Сумно та й щоразу сумніше в наших горах, – писала газета "Батьківщина” 16 вересня 1880 року, – де в Жаб’є 300 лихварських родин захопили третю частину селянських земель, а полонини "вже майже всі”  відібрані лихварями”.

 

Не випадково, гуцул з розпукою признався: "Так щороку  в нас діється і кінець кінцем лише лихварі багатіють, а ми щорік упадаємо, бідуємо, а навіть багато у нас вмирає з нужди й біди без всякого рятунку. Ой біда нам, гуцулам, бо лихварі все забирають. Господи, де ті часи, що мали свої полонини, стада худоби й овець, нині все то в лихварів”, – писала газета "Батьківщина” 26 жовтня 1893 року.

 

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 705 | Додав: asdewq | Дата: 27.05.2015 | Коментарі (1)

Еміграція гуцулів до СШАГуцули, як народ аграрний і осілий, відчували надзвичайно сильну прив’язаність до рідної землі. Але дуже скрутні обставини змушували їх покидати рідні місця. Це трапилося на кінець XIX ст. коли було очевидним, що дні такої скрути настали, й перед багатьма постала невідворотність еміграції. Важко встановити, хто перший і коли виїхав до Америки чи Канади. Тільки з Галицької Гуцульщини в кінці XIX – на початку XX ст. емігрувало 15 тисяч гуцулів. За спогадами печеніжинського сторожила Юрка Козменка, "виїзд із села на чужину був таким тяжким і страшним, що, здавалося, немов чоловік прощається перед смертю”. Спочатку їхали возами і поїздами, а потім на пароплавах пливли на захід – через Атлантику до Канади, Бразилії, Аргентини і найчастіше до Сполучених Штатів Америки.

Така еміграція відбувалася також із Закарпатської Гуцульщини. Не було такого села, звідки би не виїхали люди (тут треба використати місцеві факти про еміграцію гуцулів).

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 624 | Додав: asdewq | Дата: 26.05.2015 | Коментарі (0)

Військо в Рахові, на головній площі, навпроти ЗОШ №1У тяжкі часи австрійського панування гуцули продовжували боротися за свою волю. Знову спалахнув опришківський рух, який в першій половині ХІХ ст. очолили славні ватажки: Гриць Туманюк, Михайло Бойчук, Дмитро Марусяк, Мирон Штоляк. Австрійський уряд організував численні каральні військові підрозділи і разом з місцевими карателями, яких очолили мандатор Герлічка й отаман Юриштан, в крові придушив рух народних месників по всій Гуцульщині.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 692 | Додав: asdewq | Дата: 25.05.2015 | Коментарі (1)

Домашні промисли гуцулів, майстри з Косівщини, Коломийщини, Наддвірянщини, Рахівщини, декоративне мистецтвоТі гуцули, що залишилися в  рідних горах, розвивали домашні промисли. Справедливо етнограф Володимир Шухевич у відомій праці "Гуцульщина” писав, що "в ніякім  іншім закутку нашої Русі не відігравав домашній промисел так важливої, нігде не є він так загальним добром усіх, як у гуцулів”. І на диво не лише в Україні ці промисли на Гуцульщині переросли у високохудожнє народне прикладне і декоративне мистецтво, яке в ХІХ –ХХ ст. набуло свого класичного розвитку. Той же Я.Головацький в 1878 році підкреслював, що "це мистецтво зовсім не перейнято від німців, ні від Заходу, а все в них саморобне і по переказах зберігається і переходить із покоління в покоління від самих, може бути доісторичних часів”.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 716 | Додав: asdewq | Дата: 24.05.2015 | Коментарі (0)

Гуцульщина – край дивовижної красиГуцульщина – край дивовижної краси, мальовничої природи, стрімких скель, швидкоплинних річок, зелених полонин, своєрідних традицій. Все це зачаровувало тих, хто ступав на гуцульську землю. Тому не дивно, що видатні діячі української науки, культури і освіти з такою великою любов’ю звеличували гуцульський край  в художній літературі, образотворчому мистецтві, музиці і знаходили тут місце для відпочинку й творчої наснаги. З усієї України горнулися сюди кращі сини й дочки нашого народу.
На Гуцульщині народився перший історик-мемуарист Петро Ступницький, який залишив нам "Літопис Гуцульщини”, та видатний український письменник Юрій Федькович. Краса рідного краю: сині гори, вкриті зеленими смереками, швидкоплинна ріка

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 865 | Додав: asdewq | Дата: 23.05.2015 | Коментарі (0)

Гнат Хоткевич у РаховіЗ Гуцульщиною пов’язана частина творчого життя відомого українського письменника, прозаїка, драматурга і бандуриста Гната Хоткевича. Він, переслідуваний царськими властями в Україні, емігрує в Галичину, а звідти, за порадою українського етнографа Володимира Гнатюка, прибуває на Гуцульщину 1906 року, яка справила на нього незабутнє враження. Жив він переважно в Криворівні. Часто мандрує до сусідніх сіл, дбайливо вивчає народне мистецтво гуцулів, їх звичаї та побут, записує на ноти колядки, щедрівки, коломийки. Письменник дуже швидко навчився розмовляти гуцульським діалектом. Він написав ряд творів з життя гуцулів: повісті "Камінна душа” і "Довбуш”, оповідання "Гірські акварелі”, нариси "Гуцульські образки”. Твори з життя гуцулів принесли Г. Хотковичу найбільшу популярність і мало хто з видатних українських письменників, вчених, митців зробив так багато в справі дослідження і популяризації Гуцульщини як автор "Довбуша”.

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 649 | Додав: asdewq | Дата: 22.05.2015 | Коментарі (0)

Розвиток освіти, Рахів, освіта на ГуцульщиніЩо до освіти на Гуцульщині, то вона, мов з темряви, виходила на світ. Як видно з Йосифінської і Францисканської метрик в кінці ХVІІІ ст. – початку ХІХ ст., по всьому краю у селах лише одиниці гуцульських дітей уміли писати і читати. Того вони навчились у дяківських парафіяльних школах при церквах.

 

Поступово на вимогу громад  виникають народні початкові школи, спочатку в містах Гуцульщини. Перша народна школа в гуцульському краї виникає в 1816 році: у Печеніжині, згідно з віденським  циркуляром, а далі за урядовими  патентами, появляються вони в Довгополі (1818 рік), Кобаках і Косові (1819 рік). За нашими підрахунками, в понад 60 населених пунктах Гуцульщини існувало, за станом на 1887 рік, понад 40 народних шкіл, а на початку ХХ століття їх кількість зросла до 70. Рух за українську народну школу проводили по громадах активні селяни й міщани та відомі  тодішні діячі Лук’ян Кобилиця на Буковині, Іван Капущак на Прикарпатті.

 

ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО | Переглядів: 646 | Додав: asdewq | Дата: 21.05.2015 | Коментарі (0)


Недавні статті про Рахівщину та про Гуцульщину


Районний конкурс читців "Ми діти...
Гуцульська шкатулка для короля Швеції
Про походження назви “гуцул” та “Гуцу...
Територія і розселення гуцулів
Гуцульщина в далекому минулому
Початок заселення (колонізації) Гуцул...
Заняття гуцулів у давнину + Відео
Селянсько-козацькі повстання і гуцули
Хмельниччина і гуцули
Опришківський рух. Олекса Довбуш. Сор...
Солеваріння на Гуцульщині, як один із...
Початки поширення освіти на Гуцульщин...
Міні профіль
Читати повідомлення ()

Гість,
ми раді вас бачити.
Будь ласка зареєструйтесь
або авторизуйтесь!

Логин:
Пароль:


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сьогодні сайт відвідали:
Позашкільна ОСВІТА
Відео
00:10:13

Вистава "Моя Україна"

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 0.0

Рахівщина має ТАЛАНТ - Красива заставка в стилі 20 ст. FOX

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 0.0
00:20:52

Створити вебінар - Рахів

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 0.0

На Рахівщині пройшла "Віфлиємська зірочка-2016"

 • Перегляди:
 • Всього коментарів: 0
 • Рейтинг: 5.0
Ваша дислокація


Можливо Вас зацікавить


[07.03.2011] [Педагогіка]

Афоризми ВЕЛИКИХ людей (11337)

[12.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Мова гуцулів (8550)

[26.11.2010] [Педагогіка]

Художньо-естетичний розвиток Образотворча діяльність (добірка дидактичних ігор) (8232)

[11.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Гуцульське вбрання. Чоловічий і жіночий одяг (6845)

[30.03.2010] [WINDOWS]

Секрети в контакті. Краща підбірка секретів сайту вконтакте.ру (5780)

[30.12.2010] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Гуцульські народні звичаї, свята та обряди. Полонинський хід (5590)

[05.05.2010] [Науковий всесвіт]

Проблеми глобального потепління для України (4728)

[26.12.2010] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Помешкання і будівлі гуцулів. Інтер’єр житлових приміщень (4715)

[24.02.2010] [WINDOWS]

Стандартні комбінації клавіш Windows. (4652)

[10.01.2011] [ГУЦУЛЬЩИНОЗНАВСТВО]

Різдво Господнє. Інші свята зимового циклу (4634)


 

 

 

Contact  

Книга для гостей  

Контактна інформація  

Зворотній зв'язок  

Ваш IP: 54.226.73.255

  Рахівський РБДЮТ © 2009 - 2019   

Карта сайта - sitemap.xml

  Informations

  Про РБДЮТ

  Історія РБДЮТ

  Керівництво

 

 

 

 

Використовуються технології uCoz